Monday, January 21, 2013

Running contacts lesson1

Mainisin eelmise aasta viimases postituses, et asusime õppima Silvia Trakmani jooksukontaktide online kursusel. Isiklik vajadus treeningpäeviku järgi ajendas mind kirjutama, võib-olla plaanib keegi asuda jooksukontakte oma koerale õpetama või soovib enda kogemusega võrrelda,  siis palun, meie teekond on siin. Millal ja kas soovitud tulemuseni jõuame, seda näitab aeg.
Online kursus toimub 3 nädalaste tsüklitena, igaks perioodiks antakse ülesannete list, lisaks tööle poomi-plangu-vaiba kallal tuleb tegeleda ka koera osavuse treenimisega, jooksukontaktide puhul on eriti oluline see, et loom oskaks teadlikult kasutada oma tagajalgu.
Kursusele regamise järel said õpilased lingi, kust alla laadida Silvia Running Contacts DVD. Selle vaatamisel selgus tõde, et maiusekausi peale jooksmine tuleb unustada. Kiirus, kiirus ja veelkord kiirus on siin A ja O ning kiiruse saamine õnnestub kõige paremini siis kui koer jahib liikuvat mänguasja.
Siin on meie detsembri trennide ajalugu väikse viitega, aga edaspidi loodan olla hoolsam ja ehk ka põhjalikum.
Meie esimene ja sugugi mitte väike väljakutse oli saada Mia jooksma liikuva mänguasja järgi. Mia on iginäljane ja seetõttu on tema eelistatuim preemia toit, sikutamismängu õpetamine võttis aega kuid ja näiteks võistlustel ei õnnestu see meil siiani. Aga teha polnud midagi, palli jahtimine oli vaja selgeks saada enne plangu harjutuste kallale asumist. Seega loopisin saalis Miale palli ja premeerisin toiduga palli tagastamise eest. Ja hakkaski toimima!
Seejärel võisime asuda plangu kallale. Et paremat kiirust saada, kasutasin kaht järjestikust planku ja eelkiirenduse saamiseks suunasin Mia plangule tunnelist. Silvia soovitusel sai lisatud ka lühike tunnel plangu järgi. Pall tuleb visata juba enne kui koer jõuab plangule ja ainsaks õnnestumise kriteeriumiks on see, et koer jookseb, kontaktpinna tabamine oluline ei ole.  Koer saab küll palli igal juhul, kuid hüppe korral ei toimu ei mängu ega maiuse andmist. Detsembri viimases kolmandikus toimusid tunnid ainult Mia kiiruse tõstmise nimel, edusammud olid märgatavad ja nii soovitas Silvia meil hakata markeerima kontaktpinna tabamust klikkeriga.


Seega muutus minu vastutus hoobilt suuremaks, otsustasin, et klikin Mia sooritusi ainult ise, kui saab Silvia, pean ka mina saama. Jah, loomulikult oli see raske, aga ülisuur abi on siin kaamerast ja videode aeglustamisest. Nii tegimegi hallis ca 10 sooritust ja siis südamevärinal koju vaatama, mida ma õigupoolest klikkisin. Loomulikult juhtus ja juhtub siiamaani igasugu äpardusi, vale klikki, palli viskamine X suunas jne., üks suurem tagasilöök oli see, kui peale esimesi klikke Mia loobus palli jälitamisest ja tuli kohe ajendatuna klikist toitu nõudma. Loomulikult ta seda ei saanud enne kui pall on toodud ja nii kadus see probleem paari korraga.
Õnneks liikusid nii Mia kiirus plangul ja ka otsa tabamine õiges suunas ja saime korralduse planku tõsta. Edu motiveeris harjutama ja pean piinlikkusega tunnistama, et trenni sai tehtud lisaks muudele päevadele ka 31. detsembril ja 01.jaanuaril :P
Ka seejärel olid Mia sooritused piisavalt head ja järgmiseks sammuks oli plangu asetamine madalale lauale.
Esmalt konstrueerisin selle jällegi kahest plangust, aga Silvia soovitusel jätkasime ühel plangul. Samm kahe plangu korral ei klappinud nii hästi.

Jooksukontaktide harjutamine nõuab tohutult ajalist resurssi, ausalt öeldes oleks elementaarne oma treeninghalli olemasolu :P
Detsembris harjutasime planku 21, 24, 27 ja 31 detsember ning lisaks veel paar korda, kus me videot ei teinud. Kindlasti on seda pigem vähe kui palju ja kadedusega võib vaadata grupikaaslasi, kelle plangud ja poomid on koduaias palmipuude vilus. Kes plaanib jooksukontakte koerale õpetama hakata, peab igal juhul arvestama, et see on vääga töömahukas. Imetore on aga see, et plangumäng on muutunud Mia lemmikmänguks, tore on palli taga ajada ja selle eest suupärast kraami tasuks saada, jätkame himuga :-)

4 comments:

  1. Vabandan rumalat küsimust:), aga mis kontaktid Mial siis seni olid? Arvasin, et teil on kogu see jooksukontaktide õpetamise teekond juba läbi tehtud?

    ReplyDelete
  2. Rumalat pole siin midagi :-), Miale olen jooksukontakte õpetanud algusest saadik, aga kuna meil kiirusega on olnud just nii nagu see lugu olnud on, siis saavutatud tulemus mind ei rahuldanud. Seetõttu otsustasin taas otsast alustada :-)

    ReplyDelete
  3. Vabandan juba ette, et siin targutama kukun, aga siiski mainin, et ka maiusega saab koertele edukalt jooksukontakte õpetada nii, et nad täie hooga jooksevad. Tänapäeval on jah Silvia meetod üles ehitatud vaid mänguasjale, aga ka tema esimene "jooksukontaktikoer" La on õpetatud puhtalt maiusega ja La jookseb mis hirmus.
    Kui maius kohe kuidagi ei kõlbaks, siis poleks meil Eestis jooksukontakte ei Tuutul, Jokeril ega ka Troyl. Selles, et vähemalt kaks viimast, hoolimata maiuseõppest, poomi tõesti 100-ga jooksevad, pole kahtlust ilmselt kellegi, kes neid jooksmas näinud on.
    Sellega ma tahan öelda, et kui ikka koerale on suurim preemia toit, siis saab talle jooksukontakte edukalt ka toiduga õpetada, küsimus on vaid selles, kuidas õpetada ja kuidas saavutada võimalikult kiire jooks.
    Teile Miaga aga õpingutel edu!

    ReplyDelete
  4. Vastupidi, mul on väga hea meel "targutajaid" kuulata. Silvia meetod areneb ajaga, võib-olla ma eksin, aga minu meelest algselt ei olnud näiteks ka vaibal alustamist, ikka plangul tehti esimesed jooksud. Kindlasti saab maiusega edukalt koolitada, aga eks kõik sõltub enam ikka koolitaja osavusest. Mina paraku jõudsin välja koerani, kes poomi allatuleval osal hakkas aeglustades oma sammu sättima ja kuna ma seda ka klikkisin, siis täpselt sellise käitumise ma ka sain. Silvial tekkis Miat vaadates mõte, et ehk on koer targetiga õpetatud :P Nüüdne restart palliga on aga mõjunud väga hästi, Mia jookseb sajaga ja naudib asja täiega:-)

    ReplyDelete